ELTE nyomtató telepítési útmutató általános Linux verziókhoz



Általánosnak tekintünk minden olyan Linux disztribúciót, amely nem használ grafikus management programokat a rendszerszolgáltatások beállításaihoz.
Linux alatt a nyomtatás a CUPS szolgáltatáson keresztül történik, ezért ennek megléte létfontosságú a következő lépésekhez. Ezen felül szükség van még a cups csomag parancssori kiegészítőjére (ez a csomag tartalmazza az lpr, lpq, stb. parancsokat) és a nyomtatókhoz tartozó driverek miatt a foomatic csomagokra is.
A szükséges csomagok nevei pl. Debian Linux alatt:
cupsys, cupsys-bsd, cupsys-*, foomatic-*, stb.
Az általános Linux verziókban nincs külön segédprogram a CUPS daemon konfigurálásához, és a rendszerszolgáltatások sem omlanak össze a konfigurációs fájlok "kézzel" történő szerkesztésével. (Nem úgy, mint a Suse, RedHat, Fedora stb. disztribúcióknál, melyek adott részei ilyen beavatkozások után javíthatatlanul üzemképtelenné válhatnak.) A CUPS daemon futása alatt elérhetö egy webszerver a helyi gép 631-es portján, mely csak a "localhost" (127.0.0.1) címen fogad kéréseket. Tehát egy tetszőleges grafikus böngészővel lehetőségünk nyílik adminisztrálni a nyomtatószerver szoftvert.

A kedvenc böngészőnkbe írjuk be a következő címet: http://localhost:631/

Ekkor megkapjuk a CUPS szerver adminisztrációs oldalát. A műveletek végzése során (a szerver igénye szerint) kérni fogja név és jelszó megadását, alapesetben pedig csak a "root" felhasználó adminisztrálhatja, így ezt és az ehhez tartozó jelszót kell megadni.
A lap tetején lévő menüből válasszuk a "Printers" menüpontot. Ennek hatására megjelenik a beállított nyomtatók listája. Nyomjuk meg az "Add Printer" gombot.
A megjelenő lapon töltsük ki a mezőket, pl.:
Name: hp2300
Location: ASZT Tanszeki szoba
Description: feketefeher

Ezek a mezők olyan információkat tartalmaznak, melyek csak a helyi azonosításra szolgálnak. Ne használjunk ékezeteket a mezőkben, és az utolsóban csak az angol ABC betűit írjuk, még szóközt se! (Egyes CUPS verziók a nem megfelelő adatok hatására nem fogják tudni olvasni a konfigurációs fájlt!!!)

A "Continue" gomb megnyomása után a megjelenő oldalon a lenyitható Device: listából válasszuk az "Internet Printing Protocol (http)" lehetőséget.
Kattintsunk a "Continue" gombra. Töltsük ki a "Device URI:" mezőt az alábbi séma szerint:
http://felhasználónév:jelszó@asztprint.inf.elte.hu:631/printers/nyomtatónév

Itt ajánlom elolvasni a Windows XP alatti telepítés leírását, mivel az tartalmaz megjegyzéseket a kitöltéshez, a különbség abban rejlik, hogy a Windows nem az URLben tárolja a nevet és a jelszót, hanem külön; de a CUPS szerver a szabvány http protokoll szerinti URLeket használja, azért kell így megadni az adatokat.
Mint a Windows fejezetnél kiderül, a felhasználónév:jelszó pár az asztprint.inf.elte.hu gépre szükséges, és ez NEM azonos az aszt.inf.elte.hu géppel. Bővebb információ a Windows XP fejezetben!!!
nyomtatónév-nek a következőket adhatjuk meg:
hp2300, hp4050, hp4550, hpp2015, hpp3015.

A "Continue" gomb megnyomása után a "Make:" mezőből válasszuk a "HP" márkát.

Újabb "Continue" után a listából a nyomtató pontos típusának megfelelő drivert válasszuk ki:
hp2300: HP LaserJet 2300 Foomatic/Postscript (recommended) (en)
hp4050: HP LaserJet 4050 Foomatic/Postscript (recommended) (en)
hp4550: HP Color LaserJet 4550 Foomatic/Postscript (recommended) (en)
hpp2015: innen
hpp3015: innen

Újabb "Continue" után pl. a következő üzenetet látjuk:
Printer hp2300 has been added successfully.

A dupla oldalas nyomtatáshoz a következőt kell tennünk: Adjunk hozzá egy nyomtatót, pl. hp2300d néven, majd a "Device URI"-nél a hp2300-as nyomtatónak megfelelő asztprint-es URI-t adjuk meg; így létrehozunk egy másolatot. Ha készen vagyunk vele, a "Printers" menüpont alatti listán a hp2300d nyomtató "Configure Printer" gombját megnyomva a "Double-Sided Printing" lenyitható listát állítsuk "Long Edge (Standard)" -ra. Eztán minden olyan oldal, amit a hp2300d -n nyomtatunk, az automatikusan dupla oldalassá formázódik.
Ezen felül érdemes (sőt, kell is!) minden nyomtató "Configure Printer" gombját a gép életében legalább egyszer megnyomni, és a papírméretet A4-re, a felbontást pedig 600 dpi-re állítani!!!
Az olyan nyomtatóknál, melyek nem képesek a dupla oldalas nyomtatásra, azt állítsuk "Not Capable"-ra!!!
(Ha pedig képes, de nem kívánjuk az adott nyomtatópéldánynál használni, állítsuk "Off"-ra.)